Proces vŕtania

Začiatok procesu

Obhliadka miesta a určenie bodu vrtu.

Vŕtanie

Samotný proces vŕtania využívajúci technológiu jadrového vŕtania alebo bezjadrového vŕtanie pomocou pneumatického kladiva

Dokončenie vrtu

Čerpacia skúška a odovzdanie diela


Technológia jadrového vŕtania

Rotačné jadrové vŕtanie patrí pomerne medzi zastaranú technológiu vŕtania. V súčasnosti patrí k najrozšírenejším spôsobom vŕtania pre potreby geologického a stavebno - geologického prieskumu. Často je nasadzovaná aj pri priamom prieskume stavebných konštrukcií. Pri jadrovom vŕtaní je hornina rozrušovaná nástrojom, ktorého priečny rez ma tvar medzikružia. Tento nástroj sa nazýva korunka. Rotačným pohybom a pôsobením prítlaku vrtá korunka prstencovú dutinu, v ktorej zostáva neporušený valcový stĺpec horniny. Jadro sa pri ďalšom vŕtaní buď samovoľne oddeľuje v mieste puklín alebo je umelo odlamované. Pri jadrovom vŕtaní sa najčastejšie pracuje s výplachom.


Bezjadrové vŕtanie pomocou pneumatického kladiva

Pneumatické ponorné kladivá využívajú pri procese vŕtania stlačený vzduch pre vytváranie úderov a sú určené na vŕtania na plný profil. Nástroj koná rotačný pohyb a zároveň naráža na horninu. Nástroj pri vŕtaní neodskakuje od horniny, vždy je udržiavaný stály kontakt kladiva s horninou. Výhodou tohto spôsobu vŕtania je prenášať vysokú údernú silu bez straty energie cez vrtnú kolonu. Vzduch slúži ako výplach a unáša rozdrobený materiál z vrtu von. Životnosť korunky ponorného kladiva sa odhaduje približne na 1000 vyvŕtaných metrov.